Moja príprava v deň prijatia sv. birmovania
Toto musím splniť v deň pred udeľovaním sv. birmovania:
- byť v stave posväcujúcej milosti: musím prijať sv. zmierenia a byť bez hriechu
- musím mať vyplnený birmovný lístok
- birmovný rodič musí byť tiež v posväcujúcej milosti a musí byť prítomný pri udeľovaní mojej birmovky
- viem presne, čo budem počas slávnostnej sv. omše konať (kde sedím, čo robím a kedy…)
- chcem a túžim prijať dary Ducha Svätého a budem podľa toho aj v budúcnosti žiť
Voľba môjho birmovného patróna
Skôr ako pristúpim na birmovku je potrebné, aby som si vybral svojho birmovného patróna. Je to niektorý svätý, alebo svätá, ktorého poznám a je pre mňa vzorom kresťanského života. Tento svätec sa od mojej birmovky stane už nielen mojim vzorom, ale tiež mojim priateľom v nebi, ktorý sa za mňa u Boha modlí, prosí za mňa a pomáha mi z neba. Podľa neho aj ja prijímam birmovné meno. Pri voľbe svojho birmovného mena musím pamätať na nasledovné zásady:
- birmovné meno si nedávam podľa svojich príbuzných alebo kamarátov, ale volím si ho spomedzi svätých
- svojho birmovného patróna si nevolím na základe toho, že sa mi páči jeho meno, ale preto, že si beriem poučenie z jeho života (možno mám s ním podobný osud).
- vo voľbe birmovného patróna musím byť slobodný, nik ma nemôže nútiť ani obmedzovať v tom, koho si vyvolím.
- skôr ako sa definitívne rozhodnem pre niektorého svätého patróna, prečítam si jeho životopis.
- napíšem krátku úvahu o tom, prečo som si zvolil tohoto svätca a uvediem niečo z jeho života (minimálne na jednu stranu A5, písanú vlastnoručne)
Na Slovensku je všeobecný zvyk, že si chlapci dávajú mužské meno (patróna) a dievčatá ženské meno (patrónku), hoci v niektorých iných národoch je zvykom dávať si meno i mužské i ženské (napríklad Ján-Mária, alebo Jozef-Mária a podobne). Niekedy si dievčatá zvolia mužského patróna, pričom prijímajú jeho meno v ženskom tvare (napríklad Michaela – patrónom je sv. Michal-archanjel a podobne).
O živote svätých, o tom, ktorí svätí existujú sa môžem dozvedieť tak, že sa budem pýtať svojich priateľov, príbuzných, starých rodičov, katechétov alebo kňazov, môžem si vyhľadať alebo sa spýtať na rozličné knižné životopisy svätých, prípadne si môžem čítať o nich v kresťanských časopisoch a novinách. Mnoho sa dočítam tiež na internete, napr. na farských stránkach v časti „birmovanci“. Mnohí svätí sú spomínaní vo Svätom písme. Musím byť aktívny, aby som si vybral dobrého patróna, ktorý mi bude po celý život pomáhať a modliť sa za mňa v nebi.
Môj birmovný rodič
Tak ako každý birmovanec, aj ja si slobodne zvolím svojho birmovného rodiča. Má ním byť dospelý kresťan, muž alebo žena, ktorý mi je vzorom kresťanského života. Môže to byť niekto z mojich príbuzných alebo priateľov – kresťanov. Bolo by nelogické, keby mojim birmovným rodičom mal byť človek, ktorý nie je veriaci a ktorý by s Bohom nemal žiadny vzťah. Birmovný rodič musí teda spĺňať nasledovné podmienky:
- Birmovný rodič musí byť dobrý kresťan, ktorý je pre mňa vzorom života s Bohom a musí súhlasiť, že chce byť mojím birmovným rodičom.
- Birmovný rodič musí byť dospelý kresťan, to znamená, že už musí mať birmovku a má aspoň 16. rokov.
- Birmovný rodič môže byť slobodný alebo ženatý (vydatá). Ak žije v manželstve, musí byť zosobášený (á) v kostole, nesmie byť rozvedený (á) a nesmie mať žiadne cirkevné tresty.
- Birmovný rodič je ochotný sa za mňa modliť a pomáhať mi v kresťanskom živote.
- Birmovný rodič musí byť katolík (teda nie evanjelik, či baptista…)
Aby lepšie vynikla duchovná jednota sviatosti krstu a birmovania, je veľmi vhodné, aby birmovnou matkou alebo birmovným otcom bola tá istá osoba ako pri krste – krstný rodič by mohol byť aj birmovný, nie je to však podmienka.